do chorego / pogrzeb
tel. 883 407 381

Biuro parafialne
wtorek       16.00 – 17.00
czwartek   16.00 – 17.00
sobota       10.00 – 11.00

tel. 94 732 65 12

Zachowaliśmy się jak trzeba

Drodzy parafianie,

Wczorajsza Niedziela Dobrego Pasterza, przypomniała nam – na nowo, że naszym Pasterzem jest Jezus Chrystus. 

To On gromadzi nas w swoim Kościele, to On jest Bramą. Przez Niego mamy dostęp do nieba. Zna każdego z nas po imieniu.

Wczoraj, trochę nietypowo, bo na początku każdej Mszy św. przedstawiłem ogłoszenia duszpasterskie. Oprócz zapowiedzi wydarzeń tego tygodnia, więcej czasu poświęciłem sposobowi przyjmowania (wyjątkowo w czasie epidemii) Komunii św. tylko na rękę. Mówiłem, że do odwołania – ze względów sanitarnych, zalecane jest udzielanie Komunii św. tylko na rękę. Mówiliśmy, że z „dłoni należy utworzyć tron dla Najświętszego Sakramentu”.

Wiem, że niektórym jest bardzo ciężko przyjmować Najświętszy Sakrament na rękę. Tak zostaliśmy wychowani, by przyjmować Ciało Pańskie do ust – i to bardzo dobrze, wrócimy do tego, po ustaniu epidemii. Tym bardziej dziękuję Wszystkim – bo wczoraj i dzisiaj Wszyscy przyjęli Komunię św. na rękę; dziękuję za wysłuchanie rady lekarzy epidemiologów, którzy poradzili mi, by zachęcić Was (wyjątkowo w tym czasie epidemii) do przyjmowania Komunii św. właśnie w ten sposób.

Wczoraj, gdy w wielkim skupieniu, bez pośpiechu i z zachowaniem odległości, podchodziliście z uniesionymi dłońmi na kształt tronu na Najświętszy Sakrament – z wielkim wzruszeniem przeżyłem ten czas jak Uroczystość Bożego Ciała. To Wy trzymaliście Pana Jezusa w Waszych dłoniach (często bardzo spracowanych) niejako w monstrancjach – jak w uroczystej procesji w Boże Ciało. A potem ten spokój i skupienie, kiedy razem z panią Beatą śpiewaliśmy pieśń uwielbienia. To są chwile, kiedy niebo jest tu na ziemi. Jezusowy Kościół  trwający na modlitwie – w niedzielę Dobrego Pasterza. Oby takich chwil było jak najwięcej!

Dzisiaj przyszły mi na myśl słowa „zachowaliśmy się jak trzeba”! – Wypowiedziane oczywiście w innym kontekście, ale czyż nie jest to wyraz wielkiej odpowiedzialności i praktykowanie miłości bliźniego, kiedy dbamy o jego zdrowie i  życie, chroniąc go przed zarażaniem wirusem?…

Zmotywowany przez lekarzy, mówiłem Wam o siostrach zakonnych z Chełmna, które – choć same chore, tak postępują, że nie zaraziły podopiecznych w domach opieki? Dzisiaj jedna z tych Sióstr zmarła… https://www.gosc.pl/doc/6285861.Zmarla-siostra-zakonna-z-dotknietego-pandemia-klasztoru-w–  Panie, przyjmij Tę Siostrę do nieba.

W tym kontekście słowa „zachowaliśmy się jak trzeba” nabierają wyjątkowego znaczenia. Troska o drugiego człowieka, troska o własne zdrowie i życie. Życie to jest przecież dar od Pana Boga! To jest praktykowanie miłości bliźniego.

I znowu wczorajsze napomnienie lekarzy, wyrażone moimi ustami – „pamiętaj, że, gdy pojawi się wirus, już nie będziesz miał – jako proboszcz, dylematu czy Komunia św. na rękę czy do ust. Gdy pojawi się wirus, wy księża będziecie przechodzić kwarantannę na plebanii, a kościół na jakiś czas będzie zamknięty i poddany dezynfekcji”.

Patrzcie, moi drodzy. Nie trzeba było długo czekać. Dziś wieczorem czytam w Gościu Niedzielnym „Murcki. Kościół zamknięty przez COVID-19”  https://katowice.gosc.pl/doc/6285859.Murcki-Kosciol-zamkniety-przez-COVID-19

Oczywiście nie podaję tych wiadomości, by coś udowodnić. Piszę, by przede wszystkim Wam z serca podziękować, za bardzo dojrzałą postawę ludzką i chrześcijańską. Co uczyniliście jednemu z tych braci najmniejszych, mnieście uczynili, mówi Pan Jezus.

Drodzy parafianie, pomagajmy Służbie Zdrowia w przejściu przez ten trudny czas. Póki co – jak mówią lekarze, musimy się nauczyć żyć z tym wirusem. Nie zatrzymamy przecież życia, które toczy się dalej. Bądźmy roztropni i stosujmy się do zaleceń służb sanitarnych. Pomagajmy sobie nawzajem. Maseczka na twarzy i nosie, dezynfekcja rąk, zachowanie odpowiedniej odległości i liczby osób w danym miejscu, roztropność i troska o bliźniego. To są nasze bieżące zadania ludzkie i chrześcijańskie.

Zapraszam Was na Msze św. i na nabożeństwa majowe – to piękny czas.

Pan Jezus jest naszym pasterzem, Dobrym Pasterzem.

Szczecinek, 4 maja 2020 r.

ks. Jerzy Chęciński, proboszcz

Niedziela
7.30
9.00
11.00 – dzieci
12.30 – suma

16.00
18.00

Dzień powszedni
8.00
18.00

Spowiedź – 15 minut przed Mszą św.

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek: 17.00 – 18.00

Nowenna do św. Rozalii
wtorek – 17.30
Nowenna do MB Nieustającej Pomocy
środa – 17.30