do chorego / pogrzeb
tel. 883 407 381

Biuro parafialne
wtorek       16.00 – 17.00
czwartek   16.00 – 17.00
sobota       10.00 – 11.00

tel. 94 732 65 12

Wielki Tydzień

W niedzielę rozpoczynamy Wielki Tydzień, który w tradycji chrześcijańskiej obejmuje okres siedmiu dni przed Świętami Wielkanocnymi.

Msze św. z poświęceniem palm

Niedziela 
7.30      9.00     11.00    12.30      16.00   18.00

Niedziela Palmowa to pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia. Geneza nazwy wywodzi się od wprowadzonego w XI w. zwyczaju święcenia palm. Jest to dzień uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Poprzedza Jego Mękę i Śmierć na Krzyżu. Liturgia Niedzieli Palmowej zawiera procesję z palmami oraz wspomnienie Męki Pańskiej.

W tym czasie szaty kapłana nie wyrażają pokuty (okres pokutny oddają szaty barwy fioletowej), lecz są w kolorze czerwonym. Okres Niedzieli Palmowej podkreśla majestat i siłę Chrystusa, Który poprzez swoją Mękę zostaje jedynie umocniony i wkracza do miasta w pełnym majestacie, jako jego Pan i Król.

Zgodnie z tradycją, poświęcone palmy przechowuje się przez cały rok, by następnego roku można je było spalić i tak uzyskanym popiołem, obsypać głowy wiernych w dzień Środy Popielcowej.

Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środa to dni poświęcone sakramentowi pojednania. Ten czas Chrystus spędzał na nauczaniu swych uczniów w Świątyni, by na nocleg udać się do domu Łazarza, który mieścił się w odległej od Jerozolimy o około 3 kilometry Betanii.

W Wielki Poniedziałek Chrystus spowodował śmierć drzewa figowego, gdyż nie znalazł na nim owoców, a jedynie same liście.

Wielki Wtorek natomiast upamiętnia czas, w którym Jezus podczas polemik ze starszyzną żydowską zapowiada zniszczenie Jerozolimy, koniec świata, który zamknie dzieje ludzkości oraz najważniejsze wydarzenie – swoje Zmartwychwstanie.

Wielka Środa ma już bezpośredni związek z wydarzeniami Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku. To właśnie wtedy Sanhedryn na tajnej naradzie postanawia zgładzić Jezusa, do czego przyczynia się Judasz, który zawierając pakt z radą żydowską zdradza Mesjasza za 30 srebrników.

Najważniejszym momentem Wielkiego Tygodnia jest Triduum Paschalne, czyli czas rozpoczynający się wieczorną Mszą w Wielki Czwartek, a kończący drugimi nieszporami, czyli przedostatnią częścią modlitwy Liturgii Godzin, po południu w Niedzielę Wielkanocną.

Wielki Czwartek to pierwszy dzień Triduum Paschalnego – czasu Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Za moment oficjalnego rozpoczęcia Triduum Paschalnego przyjmuje się Mszę Wieczerzy Pańskiej. To dzień Ostatniej Wieczerzy, pożegnania Chrystusa i rozstania Nauczyciela ze swymi Apostołami. Jest to dzień ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa.

Warto zwrócić uwagę, iż w Wielki Czwartek mają miejsce dwie Msze: poranna w kościele katedralnym – Krzyżma Świętego i wieczorna – w parafiach: Msza Wieczerzy Pańskiej.

Wielki Piątek to dzień powagi, skupienia, kontemplacji i postu. To również dzień, w którym nie są sprawowane Msze św.

Wielka Sobota to szczególny czas w kościele katolickim. To okres ciszy, skupienia i przeżywania Paschy. Wierni przez cały dzień czuwają przy Grobie Pańskim.
W Wielką Sobotę dokonywany jest obrzęd poświęcenia pokarmów spożywanych podczas śniadania w Niedzielę Wielkanocną. Wśród święconki nie może zabraknąć chleba – na pamiątkę cudownego rozmnożenia chleba dokonanego przez Chrystusa na pustyni; jaj – symbolizujących nowe życie; mięsa – na pamiątkę baranka paschalnego spożywanego przez Pana Jezusa podczas ostatniej Wieczerzy.

W Wielką Sobotę, podobnie jak w Wielki Piątek, nie są sprawowane Msze św.

Po zachodzie słońca rozpoczyna się Wigilia Paschalna, rozpoczynająca Uroczystość Zmartwychwstania Chrystusa.

Niedziela
7.30
9.00
11.00 – dzieci
12.30 – suma

16.00
18.00

Dzień powszedni
8.00
18.00

Spowiedź – 15 minut przed Mszą św.

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek: 17.00 – 18.00

Nowenna do św. Rozalii
wtorek – 17.30
Nowenna do MB Nieustającej Pomocy
środa – 17.30