W sobotę, 25 sierpnia zapraszamy na pieszą Pielgrzymkę do Tronu Maryi na Świątkach, gdzie w średniowieczu stał klasztor.
W 1356 roku książęta zachodniopomorscy Bogusław V, Warcisław V i Barnim IV ufundowali na nim klasztor augustianów eremitów – Marientron. W czasie zarazy w 1361 roku w klasztorze tym znalazła schronienie, a następnie pochówek córka Kazimierza Wielkiego, księżna Elżbieta. Klasztor stał w tym miejscu do roku 1534. Od chwili oficjalnego zatwierdzenia na terenie Szczecinka protestantyzmu, opuszczona budowla popadła w ruinę i została rozebrana. Na początku lat 60. XX wieku na wzgórzu prowadzone były prace archeologiczne, w czasie których odkryto kryptę z grobem księżnej.
25 sierpnia sobota
7.45 zbiórka w Parsęcku – przejazd do kościoła pw. św. Rozalii
8.00 Msza w kościele pw. św. Rozalii
8.30 Droga Krzyżowa szczecinecką Kalwarią wyjście na Marientron przez park
ok. 10.30 modlitwa na Marientronie prowadzona przez świeckich
ognisko z kiełbaskami, strzelanie, pokazy motocyklowe, atrakcje dla dzieci (dmuchańce) na strzelnicy przy ul. Szczecińskiej
Rys historyczny
– Klasztor augustianów eremitów Marientron ufundowali w 1356 roku książę Bogusław V i jego bracia Warcisław V i Barnim IV. Skromne zabudowania mieściły cele dla 12 mnichów. Zmarła tu w czasie zarazy księżna Elżbieta, córka polskiego króla Kazimierza Wielkiego, a żona Bogusława V.
– Kres świetności Marientron przyniosła Reformacja. Opuszczony klasztor popadł w ruinę w XVI wieku, a cegły z jego rozbiórki posłużyły do budowy istniejącej do dziś wieży pokościelnej św. Mikołaja.
– Pod koniec lat 50. XX wieku na wzgórzu przeprowadzono badania archeologiczne. Odkryto m.in. kilka szkieletów wielmożów. Od tej pory Marientron popadło w zapomnienie.