Zapraszamy w niedziele sierpnia na Mszę św. o 16.00 przy Grocie św. Rozalii.
GROTA ŚWIĘTEJ ROZALII
Perełką architektury Szczecineckiej Kalwarii jest wybudowana pod patronatem Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej grota św. Rozalii z Palermo.
Znane nam są dwie zabytkowe kalwarie, które wśród stacji patronów mają także obiekty poświęcone św. Rozalii z Palermo. Są to: Kalwaria Zebrzydowska z pustelnią św. Rozalii i Dolnośląska Jerozolima w Wambierzycach, gdzie 77. stacją jest miniatura groty św. Rozalii.
Święta z Palermo czuwa nad nami, jest naszą Patronką, pomaga nam i w dalszym ciągu chce nas wspierać. Poprzez fizyczny wysiłek daliśmy świadectwo, że przyzywamy Jej opieki i orędownictwa. W swoim hymnie przecież śpiewamy: Wysłuchaj nas – to my prosimy Cię!
Zarys naszej groty nawiązuje kształtami do Monte Pellegrino – góry widzianej od strony portu i centrum historycznego Palermo (Centro Storico). Projekt techniczny, który wykonał i przekazał parafii dnia 19 VII 1999 r. nasz redakcyjny grafik Władysław Fijałkowski. Realizację wystroju wnętrza Zarząd Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej powierzył murarzowi Dariuszowi Fijałkowskiemu.
Pojedyncze kamienie, które przywozimy z różnych części Polski i świata, umieszczone już zostały w obudowie dwóch wejść do groty. l tak mamy już wmurowane okazy – m.in.: z Monte Pellegrino (Sycylia), Rosaliengebirge (Austria), Mariazell (Austria), Kahlembergu i Leopoldsbergu (Austria), z bardzo wielu miejsc w Ziemi Świętej, z Asyżu (Włochy), Loreto (Włochy), Monte Cassino (Włochy), Fatimy (Portugalia), Nazare (Portugalia), Bragi (Portugalia), Santiago de Compostela (Hiszpania), Montserat (Hiszpania), Calais znad kanału La Manche (Francja), z Bachledowej Doliny (Słowacja), z Czerwonej Wody w Słowacji (spod postumentu św. Rozalii), z kilku miejscowości w Holandii, z kilku miejsc w Rzymie, ze Stanów Zjednoczonych, z Alaski, z Morza Beringa, z Sardynii, spod murów Jasnej Córy, z miejsc gdzie spotkali się nasi pielgrzymi z Papieżem w czerwcu 1999 r. Z ruin takich zamków jak: Rabsztyn, Olsztyn i Chęciny, z ujskiej kalwarii, z Wiela, z Grąblińskiego Lasu w Licheniu, z Kałkowa-Godowa w Górach Świętokrzyskich, z Rokitna, z wileńskiej kalwarii, z parafii, w których czczona jest św. Rozalia (Zagnańsk, Skorzeszyce, Mądre, Wierzchucino, Sławków, Wambierzyce, Röschitz), z Zakopanego, Czarnego Dunajca, Suchej Beskidzkiej, Ślemienia, Gietrzwałdu, Malborka, Szklarskiej Poręby, Wrocławia (parafia pw. św. Wawrzyńca), Gniezna (Pola Lednickie), Błędnych Skał w Górach Stołowych, z ruin zamku w Ojcowie oraz wiele innych.
Grota św. Rozalii ma być m.in. stacją edukacyjną. Zainteresowani mogą przede wszystkim zapoznać się z licznymi atrybutami przypisywanymi naszej Patronce. Atrybuty rozmieszczone są wewnątrz groty w czterech pomieszczeniach, które nazwaliśmy: salą studni, salą muszli, salą insygniów i salą ołtarza. Fascynujący się speleologią będą mogli podziwiać zjawiska krasowe, wśród których zobaczą stalaktyty, stalagmity i stalagnaty. Wreszcie geolodzy i geografowie rozpoznawać mogą we wnętrzu i na obrzeżach groty różnego typu kamienie, począwszy od tufu wulkanicznego z Wezuwiusza i Etny, poprzez piaskowce, krzemienie, kwarce, chalcedony, marmury, a na ogromnej różnorodności granitów skończywszy.
Wielką atrakcją groty jest także sala muszli. Od wielu lat powracający z zagranicznych wojaży parafianie przywożą różne okazy muszli m.in. z Morza Śródziemnego, Morza …., Gibraltaru. Można je podziwiać na ścianach groty.
W centralnym punkcie groty umieszczona została przeszło dwumetrowej wysokości rzeźba św. Rozalii. Jest to kopia tej, która znajduje się w sanktuarium na Monte Pellegrino w Palermo. W wyciągniętej prawej dłoni statuy umieszczony został stary dębowy krzyż znaleziony przez mieszkańca Szczecinka w kontenerze na śmieci w Holandii. Żal mu się zrobiło i przywiózł go do naszej parafii. Znalazł więc godne miejsce w rękach św. Rozalii Sinibaldi z Palermo.