Zapalone cztery świece w wieńcu adwentowym mówią, że to już ostatnia niedziela Adwentu. Wielka Antyfona – przed Ewangelią, jest prośbą skierowaną do Boga: „Emmanuelu, przybądź”.
Nasi parafianie zadbali, by w IV Niedzielę Adwentu, 22.12 – każdy otrzymał sianko na stół wigilijny. Po Mszy św. sianko będzie wystawione – przy wyjściu z kościoła.
Dlaczego opłatek kładziemy na sianku?
Sianko pod obrusem to bożonarodzeniowa tradycja kultywowana od lat. W wielu polskich domach pod biały obrus wkłada się garść siana: przypomina o ubóstwie, w jakim przyszedł na świat Syn Boży. Biały obrus na wigilijnym sianku ma symbolizować czystość Maryi. Kiedyś wierzono, że te kilka suchych ździebeł trawy, ma przynieść gospodarstwu dobrobyt.
Poniżej kilka ujęć z przygotowań
Okres Adwentu dzieli się w liturgii na dwie części:
Do 16 grudnia, kiedy czytane są teksty biblijne, zapowiadające powtórne przyjście Zbawiciela na końcu świata i przygotowujące do spotkania z Chrystusem Sędzią.
Od 17 grudnia zaczyna się okres przygotowania do przeżywania Tajemnicy Wcielenia Syna Bożego w liturgii świąt Bożego Narodzenia. w tym okresie w dni powszednie można obchodzić jedynie święta i uroczystości.