Jako Kościół w Polsce niesiemy narodowi ukraińskiemu pomoc materialną:
Jako wspólnota parafialna udzielamy gościnę uchodźcom wojennym; w domu parafialnym zamieszkali już pierwsi uchodźcy; wkrótce, po remoncie mieszkania – przyjmiemy kolejnych gości
Przygotowania na przyjęcie Gości: mieszkanie już gotowe; kuchnia z jadalnią /remont do środy/
Już mamy łóżeczko dla dwulatka – mama z dziećmi przyjedzie w niedzielę, 20.03
***
Zbiórka ofiar w naszej parafii:
– niedziela: 9.600,00 zł
– Środa Popielcowa: 9.100,00 zł
łącznie zebraliśmy: 18.700,00 zł
Zebrane pieniądze – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Bardzo dziękujemy za ofiarność i świadczenie pomocy Bliźnim, którzy są w potrzebie.
Wraz z Kościołem w Polsce solidaryzujemy się ze wszystkimi Ukraińcami, zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie, zapewniając ich o naszej bliskości, modlitwie oraz gotowości do pomocy. Środa Popielcowa to dzień postu i modlitwy w intencji pokoju oraz solidarności z Ukrainą.
***
***
***
Modlitwa o dar pokoju św. Jana Pawła II
Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
Niech już nie będzie więcej wojny – złej przygody, z której nie ma odwrotu, niech już nie będzie więcej wojny – kłębowiska walki i przemocy. Spraw, niech ustanie wojna w Ukrainie, która zagraża Twoim stworzeniom na niebie, na ziemi i w morzu.
Z Maryją, Matką Jezusa i naszą, błagamy Cię, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów. Zniszcz logikę odwetów i zemsty, a poddaj przez Ducha Świętego nowe rozwiązania wielkoduszne i szlachetne, w dialogu i cierpliwym wyczekiwaniu – bardziej owocne niż gwałtowne działania wojenne.
Ojcze, obdarz nasze czasy dniami pokoju. Niech już nie będzie więcej wojny. Amen.
***
Najbardziej potrzebne produkty, które przekażemy uchodźcom wojennym – składamy przy zakrystii /jak wcześniej torby miłosierdzia/:
- Woda (zgrzewki)
- Środki higieniczne dla kobiet i mężczyzn (paczkowane)
- Środki pielęgnacyjne dla dzieci – pampersy, chusteczki nawilżające (pakiety)
- Słodycze (paczki)
- Produkty spożywcze z długim terminem przydatności – konserwa, makaron, mąka, cukier (w paczkach)
- Koce, śpiwory, poduszki (tylko nowe!)
- Bielizna męska, damska – majtki, skarpety (tylko nowe!)
Uwaga – składamy tylko nowe dary pomocowe! Nie mamy możliwości przeprowadzania dezynfekcji!
Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej uruchomiła specjalny numer konta, na który można przelewać środki finansowe na rzecz Ukraińców.
nr konta: 60 1020 2791 0000 7002 0234 4976 z dopiskiem „Ukraina”.
INFOLINIA dla wszystkich ws. pomocy uchodźcom tel. 602 77 51 64
Koordynacją pomocy w terenie w pierwszym rzędzie zajmują się urzędy wojewódzkie i lokalne samorządy. Wszystkich zajmujących się pomocą prosimy o stały kontakt z urzędem samorządowym (urząd miasta) i funkcjonującym tam zespołem koordynującym pomoc (sztabem kryzysowym).
Wszyscy uchodźcy muszą, najszybciej jak to możliwe, przejść przez tzw. punkt recepcyjny! Jest to konieczne do otrzymania statusu uchodźcy wojennego i wynikającego z tego pakietu pomocy prawnej i socjalnej. Dzięki rejestracji uchodźcy nabywają wszelkich praw do zakwaterowania, pomocy zdrowotnej, dalszej opieki społecznej, etc.
UWAGA! Kto nie zarejestrował się w punkcie recepcyjnym na granicy, może tego dokonać w urzędzie wojewódzkim lub w wyznaczonych miejscach na terenie kraju w ciągu 14 dni od przybycia.
Do naszego regionu napływają pierwsi uchodźcy. Należy uwzględnić fakt, że większość uchodźców to matki z dziećmi. Przewidywany czas pobytu uchodźców może trwać nawet kilka miesięcy. Jednak nawet tylko tydzień jest bezcenny. Prosimy o kontakt osoby, które chcą przyjąć uchodźców pod swój „dach”. Zgłoszenie miejsc kierujemy do koordynatorów:
– w dekanacie Szczecinek: Mateusz Kaczmarek, tel. 534 594 855, e-mail: mkaczmarek@caritas.pl
Zgłoszenia miejsc powinny zawierać następujące dane: imię i nazwisko osoby przyjmującej, numer telefonu, dokładny adres i ilość miejsc dla uchodźców. → sekretariat.koszalin@caritas.pl