Ludzie przejawiają różne podejście do szalejącego po świecie koronawirusa, balansując między dwiema skrajnościami… To, co wydarzyło się w Pile, jest po prostu faktem.
⇒ Z tym bólem trudno dyskutować
***
***
Apel Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej
Za pośrednictwem Konferencji Episkopatu Polski, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, zwraca się z gorącym apelem do wszystkich osób, które przeszły chorobę COVID-19 o oddawanie osocza. Jak czytamy w Apelu: „badania naukowe potwierdzają, że osocze ozdrowieńców, podane we wczesnej fazie choroby, może zmniejszyć ryzyko zgonu […]. Dawcą może być każdy ozdrowieniec. Wystarczy zgłosić się – nie wcześniej niż po miesiącu od wyzdrowienia – do regionalnego centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa […]”.
Wszystkim, którzy pozytywnie odpowiedzą na Apel serdecznie dziękujemy.
***
śp. o. Janusz Szypulski, l. 64 (franciszkanin z Darłowa)
⇒ https://koszalin.gosc.pl/doc/6554072.Zmarl-o-Janusz-Szypulski-franciszkanin-z-Darlowa
⇒ https://koszalin.gosc.pl/doc/6572470.Na-serio-traktowal-zakon-i-Kosciol
***
śp. o. Sebastian, l. 43 (kapucyn z Wałcza)
https://koszalin.gosc.pl/doc/6587084.Mamy-teraz-przyjaciela-w-niebie-Pozegnanie-zmarlego-kapucyna-z
***
Papież Franciszek:
Na zakończenie audiencji (14.10) papież nie podszedł do jej uczestników, by ich pozdrowić. Wyjaśnił, że chciałby to zrobić, jak zawsze. Nawiązując do zaostrzonych we Włoszech, a także w Watykanie norm sanitarnych stwierdził: „W związku z nowymi przepisami lepiej zachować dystans”.
„Kiedy ja schodzę do was, wszyscy podchodzą i tłoczą się. Jest niebezpieczeństwo zakażenia. Gdy każdy ma maseczkę i zachowywany jest dystans możemy kontynuować audiencje” – wyjaśnił Franciszek.
Przeprosił wiernych za to, że pozdrawia ich z daleka. „Jeśli wszyscy jako dobrzy obywatele będziemy stosować się do zaleceń władz, pomoże to zakończyć pandemię” – podkreślił papież.
***
bardzo dziękuję Parafianom i Gościom, którzy uczestniczą w nabożeństwach (także w mszach ślubnych, pogrzebowych i mszach z udzieleniem I Komunii św.) bądź nawiedzają nasz kościół, za stosowanie się do przepisów sanitarnych: używają płynu dezynfekcyjnego (dozownik – przy wejściu, w prezbiterium, w zakrystii, w kancelarii) w kościele – zakrywają usta i nos, zachowują bezpieczne odległości w czasie modlitwy oraz podczas przyjmowania Komunii św. Jednocześnie bardzo proszę, by – zgodnie z zaleceniami – nadal przyjmować Komunię św. na rękę
ks. Jerzy Chęciński, proboszcz
***
Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski o przestrzeganie zaleceń sanitarnych
W ostatnich dniach docierają do nas informacje o wzroście zakażeń koronawirusem. W poczuciu odpowiedzialności za życie i zdrowie Polaków, apeluję ponownie do wszystkich wiernych o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych.
Apeluję do kapłanów, aby przypominali uczestnikom zgromadzeń religijnych o tym obowiązku oraz by stwarzali wiernym możliwość przyjmowania Komunii Świętej na rękę, według szczegółowych przepisów diecezjalnych.
Dziękuję za konsekwentne i sumienne przestrzeganie zaleceń w ostatnich miesiącach, dzięki czemu parafie – choć w trudniejszych warunkach – mogą dalej, bez przeszkód prowadzić swoją aktywność duszpasterską i służyć nam wszystkim.
Wakacyjny czas sprzyja wypoczynkowi, podróżowaniu i spotkaniom z najbliższymi, może on jednak osłabić naszą czujność. Epidemia się nie skończyła i dlatego – w trosce o zdrowie wszystkich, zwłaszcza osób bardziej narażonych – proszę o roztropność i konsekwentne stosowanie zaleceń sanitarnych.
Na dalszy czas wypoczynku i pracy wszystkim z serca błogosławię,
+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)
***