Msze św. w kościele – 7.30 9.00 11.00 12.30 — 16.00 18.00
Na cmentarzu nie będzie Mszy św. – informacje poniżej ⇓
****
2 listopada – Wspomnienie Zmarłych, „Dzień Zaduszny”
*Msze św. w kościele 8.00 10.00 — 18.00
*** Wypominki w naszej parafii
Wspólne Modlitwy za zmarłych /cmentarz komunalny/
W uroczystość Wszystkich Świętych na szczecineckim cmentarzu od godz. 9:00 do 13:00 młodzież wraz z Księdzem z Bursy im. św. Stanisława Kostki prowadzić będzie modlitwę wypominkową. Ofiary złożone przy tej okazji przeznaczone będą na wsparcie Bursy. O godz. 13:00 odbędzie się procesja za zmarłych, która wyruszy z kaplicy cmentarnej. Także 2 listopada zapraszamy do uczestnictwa w procesji z modlitwą za zmarłych – rozpoczęcie o godz. 19:30 przy kaplicy.
· Ważna informacja: Na naszym cmentarzu w Uroczystość Wszystkich Świętych nie będzie celebrowana Msza Święta. Wiernych prosimy o wzięcie udziału w Eucharystii w kościołach, zgodnie z porządkiem przewidzianym w poszczególnych parafiach. Przypominamy, że uczestnictwo w Mszy Świętej w Uroczystość Wszystkich Świętych jest dla katolików obowiązkowe.
***
Uroczystość Wszystkich Świętych
W tym jednym dniu wspominamy wszystkich zmarłych, których nawet nie znamy, a których czcimy wierząc, że osiągnęli oni Niebo.
Kiedy chrześcijanie wyszli z katakumb w III w., zaczęli przenosić relikwie świętych, którzy zmarli w czasach prześladowań. Przenosili kości zmarłych do nowopowstających bazylik, bo po Edykcie Mediolańskim w 313 r. zaczęto budować wspaniałe bazyliki nie tylko w Rzymie, ale całym Cesarstwie Rzymskim. W tym czasie czczono wszystkich wiernych zmarłych 13 maja. To był jeden dzień, w którym oddawano cześć ludziom, którzy byli blisko Chrystusa i dali świadectwo o Jezusie Chrystusie. Dopiero papież Bonifacy IV w 610 r., kiedy odzyskał świątynie pogańską Panteon w Rzymie, złożył w niej relikwie wielu zmarłych. Od tego czasu zaczęto czcić wszystkich zmarłych męczenników 1 maja. Jest to więc druga bardzo ciekawa data. Papież Grzegorz III w 731 r. przeniósł tę uroczystość na dzień 1 listopada. I tak już pozostało.
Uroczystość Wszystkich Świętych stała się inspiracją dla bardzo bogatej ikonografii. Nawet w wielu naszych kościołach z czasów średniowiecza czy renesansu są obrazy, które przedstawiają bardzo wielu zmarłych, którzy idą w stronę Nieba. Pośrodku takiego obrazu jest Matka Boża i Jezus, który prowadzi tę wielką rzeszę. Są tam również apostołowie i ta niezliczona rzesza męczenników – świadków Jezusa Chrystusa.
Nasi zmarli cieszą się tą radością Nieba. Natomiast w dniu Zadusznym wspominamy tych, co do których nie mamy pewności. Dlatego przez cały listopad w kościołach księża i wierni wypowiadają ich imiona i w ich intencji odmawiany jest różaniec. Ufamy, że w ten sposób miłosierdzie Boże włączy ich w tę wielką światłość Jezusa Chrystusa.
za ks. prof. Jan Machniak /RIRM
***