Uroczystość Wszystkich Świętych

Msze św. w kościele –   7.30   9.00   11.00   12.30 —   16.00   18.00

Na cmentarzu nie będzie Mszy św. – informacje poniżej

W uroczystość Wszystkich Świętych na szczecineckim cmentarzu młodzież z Bursy Caritas wraz z Księdzem prowadzić będzie modlitwę wypominkową od godz. 9:00 do 13:00. Ofiary złożone przy tej okazji przeznaczone będą na wsparcie działalności Bursy. O godz. 13:00 z kaplicy cmentarnej wyruszy procesja z modlitwą za zmarłych.

· Ważna informacja: Na naszym cmentarzu w Uroczystość Wszystkich Świętych nie będzie celebrowana Msza Święta. Wiernych prosimy o wzięcie udziału w Eucharystii w kościołach, zgodnie z porządkiem przewidzianym w poszczególnych parafiach. Przypominamy, że uczestnictwo w Mszy Świętej w Uroczystość Wszystkich Świętych jest dla katolików obowiązkowe.

1 listopada, podobnie jak w latach ubiegłych, na wszystkich cmentarzach naszego powiatu odbywać się będzie kwesta na rzecz naszego Hospicjum. Hospicjum jest przeznaczone dla osób w terminalnych stanach chorobowych. Pobyt dla osób ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia jest bezpłatny. Jednak środki z NFZ nie pokrywają całkowicie kosztów działalności Hospicjum. Dlatego w tym dniu wesprzyjmy tę działalność darem serca i ofiarą, bowiem: „Hospicjum to też życie”.

2 listopada – Wspomnienie Zmarłych, „Dzień Zaduszny”
    *Msze św. w kościele   8.00    10.00   —    18.00

*** Wypominki w naszej parafii – plan „ulicami”

Wspólne Modlitwy za zmarłych na cmentarzu w „Dzień Zaduszny” – rozpoczęcie o 19:30 przy kaplicy, następnie procesja z modlitwą za zmarłych

Uroczystość Wszystkich Świętych

W tym jednym dniu wspominamy wszystkich zmarłych, których nawet nie znamy, a których czcimy wierząc, że osiągnęli oni Niebo.

Kiedy chrześcijanie wyszli z katakumb w III w., zaczęli przenosić relikwie świętych, którzy zmarli w czasach prześladowań. Przenosili kości zmarłych do nowopowstających bazylik, bo po Edykcie Mediolańskim w 313 r. zaczęto budować wspaniałe bazyliki nie tylko w Rzymie, ale całym Cesarstwie Rzymskim. W tym czasie czczono wszystkich wiernych zmarłych 13 maja. To był jeden dzień, w którym oddawano cześć ludziom, którzy byli blisko Chrystusa i dali świadectwo o Jezusie Chrystusie. Dopiero papież Bonifacy IV w 610 r., kiedy odzyskał świątynie pogańską Panteon w Rzymie, złożył w niej relikwie wielu zmarłych. Od tego czasu zaczęto czcić wszystkich zmarłych męczenników 1 maja. Jest to więc druga bardzo ciekawa data. Papież Grzegorz III w 731 r. przeniósł tę uroczystość na dzień 1 listopada. I tak już pozostało.

Uroczystość Wszystkich Świętych stała się inspiracją dla bardzo bogatej ikonografii. Nawet w wielu naszych kościołach z czasów średniowiecza czy renesansu są obrazy, które przedstawiają bardzo wielu zmarłych, którzy idą w stronę Nieba. Pośrodku takiego obrazu jest Matka Boża i Jezus, który prowadzi tę wielką rzeszę. Są tam również apostołowie i ta niezliczona rzesza męczenników – świadków Jezusa Chrystusa.

Nasi zmarli cieszą się tą radością Nieba. Natomiast w dniu Zadusznym wspominamy tych, co do których nie mamy pewności. Dlatego przez cały listopad w kościołach księża i wierni wypowiadają ich imiona i w ich intencji odmawiany jest różaniec. Ufamy, że w ten sposób miłosierdzie Boże włączy ich w tę wielką światłość Jezusa Chrystusa.

za ks. prof. Jan Machniak /RIRM