Uroczystość Wszystkich Świętych

Msze św. w kościele –   7.30   9.00   11.00   12.30  – – –   18.00

Na cmentarzu nie będzie Mszy św. – informacje poniżej

Apel abpa Stanisława Gądeckiegotutaj

Odpusty za zmarłychprzez cały listopad

****

Uroczystość Wszystkich Świętych

W tym jednym dniu wspominamy wszystkich zmarłych, których nawet nie znamy, a których czcimy wierząc, że osiągnęli oni Niebo.

Kiedy chrześcijanie wyszli z katakumb w III w., zaczęli przenosić relikwie świętych, którzy zmarli w czasach prześladowań. Przenosili kości zmarłych do nowopowstających bazylik, bo po Edykcie Mediolańskim w 313 r. zaczęto budować wspaniałe bazyliki nie tylko w Rzymie, ale całym Cesarstwie Rzymskim. W tym czasie czczono wszystkich wiernych zmarłych 13 maja. To był jeden dzień, w którym oddawano cześć ludziom, którzy byli blisko Chrystusa i dali świadectwo o Jezusie Chrystusie. Dopiero papież Bonifacy IV w 610 r., kiedy odzyskał świątynie pogańską Panteon w Rzymie, złożył w niej relikwie wielu zmarłych. Od tego czasu zaczęto czcić wszystkich zmarłych męczenników 1 maja. Jest to więc druga bardzo ciekawa data. Papież Grzegorz III w 731 r. przeniósł tę uroczystość na dzień 1 listopada. I tak już pozostało.

Uroczystość Wszystkich Świętych stała się inspiracją dla bardzo bogatej ikonografii. Nawet w wielu naszych kościołach z czasów średniowiecza czy renesansu są obrazy, które przedstawiają bardzo wielu zmarłych, którzy idą w stronę Nieba. Pośrodku takiego obrazu jest Matka Boża i Jezus, który prowadzi tę wielką rzeszę. Są tam również apostołowie i ta niezliczona rzesza męczenników – świadków Jezusa Chrystusa.

Nasi zmarli cieszą się tą radością Nieba. Natomiast w dniu Zadusznym wspominamy tych, co do których nie mamy pewności. Dlatego przez cały listopad w kościołach księża i wierni wypowiadają ich imiona i w ich intencji odmawiany jest różaniec. Ufamy, że w ten sposób miłosierdzie Boże włączy ich w tę wielką światłość Jezusa Chrystusa.

za ks. prof. Jan Machniak /RIRM

Wspólne Modlitwy za zmarłych /cmentarz komunalny/

1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych
· Od godz. 9:00 do 12:45 przy kaplicy na Cmentarzu Komunalnym w Szczecinku odmawiany będzie różaniec połączony z wypominkami za zmarłych. Zachęcamy do udziału w tej modlitwie podczas nawiedzania grobów, nawet na chwilę. Wypominki będą przyjmowane do godz. 12:00 w punkcie przy kaplicy oraz w pobliżu kwatery wojskowej. Ofiary z wypominek przeznaczone są zwyczajowo na potrzeby Bursy w Szczecinku prowadzonej przez Caritas.
· o godz. 13:00 przy kaplicy cmentarnej rozpocznie się nabożeństwo słowa z procesją przez cmentarz.

· Ważna informacja: Na naszym cmentarzu w tym dniu nie będzie celebrowana Msza Święta. Wiernych prosimy o wzięcie udziału w Eucharystii w kościołach, zgodnie z porządkiem przewidzianym w poszczególnych parafiach. Przypominamy, że uczestnictwo w Mszy Świętej w Uroczystość Wszystkich Świętych jest dla katolików obowiązkowe.

2 listopada – Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych (Dzień Zaduszny)
· o godz. 18:00 w kościele Narodzenia NMP zostanie odprawiona Msza Święta w intencji wszystkich zmarłych spoczywających na naszym miejskim cmentarzu oraz za zmarłych poleconych tam w modlitwie wypominkowej 1 listopada.
· o godz. 19:30 przy kaplicy cmentarnej rozpocznie się procesja przez cmentarz z modlitwą za zmarłych związana z Dniem Zadusznym.