do chorego / pogrzeb
tel. 883 407 381

Biuro parafialne
wtorek       16.00 – 17.00
czwartek   16.00 – 17.00
sobota       10.00 – 11.00

tel. 94 732 65 12

Stacje patronów

Stacje Patronów i Grota Świętej Rozalii

STACJE PATRONÓW
Szczecinecka Kalwaria to nie tylko piętnaście wybudowanych już plenerowych stacji Drogi Krzyżowej. To także cała oprawa małej architektury wokół nich, która w tej chwili najlepiej widoczna jest na terenie pomiędzy III a VII stacją. Do całości kalwarii można będzie zaliczyć liczne obiekty towarzyszące. Te elementy dodatkowe muszą być, aby zaspokoić nasze lokalne odczucia, aby ożywić kalwarię rodzimą historią, wydarzeniami związanymi z dniem codziennym tej konkretnej parafii, aby upamiętnić coś ciekawego z naszej małej Szczecineckiej Ojczyzny. Stąd potrzeba czegoś oryginalnego i naszego… Dzięki temu m.in. zrealizowany jest obok groty św. Rozalii projekt miniaturowej rzeczki Niezdobnej (łączącej dwa ujęcia deszczówki) oraz miniatury dawnego kamiennego mostku zamkowego, którego piękną balustradę pamiętają jeszcze starsi mieszkańcy naszego miasta.

Drugą częścią Szczecineckiej Kalwarii będą stacje Patronów – te które znajdą swoich fundatorów.

Miniatura Ostrej Bramy – to stacja Matki Bożej Miłosierdzia, która usytuowana jest w środkowej części placu przy wejściu do kościoła. Wokół miejsca jej posadowienia wykonana została wcześniej rozeta z kamieni i kolorowego polbruku. Projekt techniczny stacji Matki Bożej Miłosierdzia zamówiony został i ufundowany przez Stanisława Jachiewicza (żołnierza Armii Krajowej Okręgu Wileńskiego), który w sobotę 23 VIM 988 r. przywiózł z murów Ostrej Bramy zwyczajny kamień. Kamień ten został poświęcony przez Ojca Świętego Jana Pawła II w piątek 23 IX 1988 r. w Castel Gandolfo, a następnie umieszczony w murze budującego się kościoła pw. św. Rozalii jako kamień węgielny. Autorem projektu stacji Matki Bożej Ostrobramskiej jest nasz redakcyjny grafik Władysław Fijałkowski. Budowlę można nazwać miniaturą Ostrej Bramy, choć nie jest jej wierną kopią. Zasygnalizowano tu tylko najważniejsze elementy wystroju architektonicznego wileńskiego sanktuarium: jest charakterystyczne łukowate przejście, są trzy okna – jedno duże z wizerunkiem Matki Bożej i dwa mniejsze przedzielone pilastrami, jest trójkątny tympanon, a także zwieńczenie w postaci małej wieżyczki z krzyżem. Mimo że wizerunek Matki Bożej Ostrobramskiej usytuowany jest na zewnątrz – Ona wzrok swój kieruje dokładnie na wprost głównych drzwi kościoła i ołtarza. Plan został wykonany w ten sposób, aby znalazły się miejsca na małe tabliczki upamiętniające ofiarodawców oraz jedno większe miejsce w specjalnej wnęce na ewentualną tablicę pamiątkową czy herb (np. herb Wilna). Pod miniaturą Ostrej Bramy można będzie przechodzić przy różnych okazjach, także tych uroczystych (np. tędy będą przechodzić nowożeńcy w dniu zawarcia związku małżeńskiego)…

Dnia 21 VI 2001 r. Zarząd Powiatowy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Szczecinku podjął decyzję budowy stacji św. Łukasza Ewangelisty – patrona diabetyków, Służby Zdrowia (należy tu dodać, iż także patrona malarzy). Opracowanie projektu zlecono artyście plastykowi Władysławowi Fijałkowskiemu.

Na zapleczu stacji IV jest piękne miejsce dla św. Franciszka z Asyżu – patrona ekologów i leśników.

W pobliżu parkingu kościelnego, przy ulicy wyjazdowej ze Szczecinka w kierunku Połczyna Zdroju umieszczona jest prawie 4 metrowej wysokości stacja św. Krzysztofa – patrona kierowców. W planach pozostaje jeszcze stacja św. Izydora Oracza – patrona rolników, św. Józefa – opiekuna rodzin, św. Andrzeja Boboli i św. Stanisława Kostki.

GROTA ŚWIĘTEJ ROZALII
Perełką architektury Szczecineckiej Kalwarii jest wybudowana pod patronatem Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej grota św. Rozalii z Palermo.

Znane nam są dwie zabytkowe kalwarie, które wśród stacji patronów mają także obiekty poświęcone św. Rozalii z Palermo. Są to: Kalwaria Zebrzydowska z pustelnią św. Rozalii i Dolnośląska Jerozolima w Wambierzycach, gdzie 77. stacją jest miniatura groty św. Rozalii.

Święta z Palermo czuwa nad nami, jest naszą Patronką, pomaga nam i w dalszym ciągu chce nas wspierać. Poprzez fizyczny wysiłek daliśmy świadectwo, że przyzywamy Jej opieki i orędownictwa. W swoim hymnie przecież śpiewamy: Wysłuchaj nas – to my prosimy Cię!

Zarys naszej groty nawiązuje kształtami do Monte Pellegrino – góry widzianej od strony portu i centrum historycznego Palermo (Centro Storico). Projekt techniczny, który wykonał i przekazał parafii dnia 19 VII 1999 r. nasz redakcyjny grafik Władysław Fijałkowski. Realizację wystroju wnętrza Zarząd Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej powierzył murarzowi Dariuszowi Fijałkowskiemu. Pojedyncze kamienie, które przywozimy z różnych części Polski i świata, umieszczone już zostały w obudowie dwóch wejść do groty. l tak mamy już wmurowane okazy – m.in.: z Monte Pellegrino (Sycylia), Rosaliengebirge (Austria), Mariazell (Austria), Kahlembergu i Leopoldsbergu (Austria), z bardzo wielu miejsc w Ziemi Świętej, z Asyżu (Włochy), Loreto (Włochy), Monte Cassino (Włochy), Fatimy (Portugalia), Nazare (Portugalia), Bragi (Portugalia), Santiago de Compostela (Hiszpania), Montserat (Hiszpania), Calais znad kanału La Manche (Francja), z Bachledowej Doliny (Słowacja), z Czerwonej Wody w Słowacji (spod postumentu św. Rozalii), z kilku miejscowości w Holandii, z kilku miejsc w Rzymie, ze Stanów Zjednoczonych, z Alaski, z Morza Beringa, z Sardynii, spod murów Jasnej Córy, z miejsc gdzie spotkali się nasi pielgrzymi z Papieżem w czerwcu 1999 r. Z ruin takich zamków jak: Rabsztyn, Olsztyn i Chęciny, z ujskiej kalwarii, z Wiela, z Grąblińskiego Lasu w Licheniu, z Kałkowa-Godowa w Górach Świętokrzyskich, z Rokitna, z wileńskiej kalwarii, z parafii, w których czczona jest św. Rozalia (Zagnańsk, Skorzeszyce, Mądre, Wierzchucino, Sławków, Wambierzyce, Röschitz), z Zakopanego, Czarnego Dunajca, Suchej Beskidzkiej, Ślemienia, Gietrzwałdu, Malborka, Szklarskiej Poręby, Wrocławia (parafia pw. św. Wawrzyńca), Gniezna (Pola Lednickie), Błędnych Skał w Górach Stołowych, z ruin zamku w Ojcowie oraz wiele innych.

Grota św. Rozalii ma być m.in. stacją edukacyjną. Zainteresowani mogą przede wszystkim zapoznać się z licznymi atrybutami przypisywanymi naszej Patronce. Atrybuty rozmieszczone są wewnątrz groty w czterech pomieszczeniach, które nazwaliśmy: salą studni, salą muszli, salą insygniów i salą ołtarza. Fascynujący się speleologią będą mogli podziwiać zjawiska krasowe, wśród których zobaczą stalaktyty, stalagmity i stalagnaty. Wreszcie geolodzy i geografowie rozpoznawać mogą we wnętrzu i na obrzeżach groty różnego typu kamienie, począwszy od tufu wulkanicznego z Wezuwiusza i Etny, poprzez piaskowce, krzemienie, kwarce, chalcedony, marmury, a na ogromnej różnorodności granitów skończywszy.

Wielką atrakcją groty jest także sala muszli. Od wielu lat powracający z zagranicznych wojaży parafianie przywożą różne okazy muszli m.in. z Morza Śródziemnego, Morza …., Gibraltaru. Można je podziwiać na ścianach groty.

W centralnym punkcie groty umieszczona została przeszło dwumetrowej wysokości rzeźba św. Rozalii. Jest to kopia tej, która znajduje się w sanktuarium na Monte Pellegrino w Palermo. W wyciągniętej prawej dłoni statuy umieszczony został stary dębowy krzyż znaleziony przez mieszkańca Szczecinka w kontenerze na śmieci w Holandii. Żal mu się zrobiło i przywiózł go do naszej parafii. Znalazł więc godne miejsce w rękach św. Rozalii Sinibaldi z Palermo.

Niedziela
7.30
9.00
11.00 – dzieci
12.30 – suma

16.00
18.00

Dzień powszedni
8.00
18.00

Spowiedź – 15 minut przed Mszą św.

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek: 17.00 – 18.00

Nowenna do św. Rozalii
wtorek – 17.30
Nowenna do MB Nieustającej Pomocy
środa – 17.30