do chorego / pogrzeb
tel. 883 407 381

Biuro parafialne
wtorek       16.00 – 17.00
czwartek   16.00 – 17.00
sobota       10.00 – 11.00

tel. 94 732 65 12

Słowo proboszcza

Drodzy Parafianie,

Mijające dni przyniosły nam wiele smutnych informacji dotyczących epidemii koronawirusa. Epidemia rozszerza się praktycznie na cały świat.

Wielu zakażonych wirusem, tysiące ludzi przechodzi kwarantannę; wielu wirus pokonuje, odchodzą do wieczności. Lekarze i służby medyczne robią co w ich mocy. Minister Zdrowia i Władze wskazują nam, co zrobić, by uniknąć zakażenia.

Mamy już swoje doświadczenia odnośnie zgromadzeń religijnych. Najpierw Msze św. z udziałem nie więcej niż 50 wiernych. Ostatnio ograniczenie do 5 wiernych. Wszystkie ograniczenia po to, by przerwać śmiercionośny łańcuch.

Dzisiaj po południu otrzymaliśmy od Biskupa kolejne wskazówki – Zarządzenie. Pewnie trudno nam będzie je realizować ale ciągle myślimy o tym, co mówi Minister Zdrowia: przerwać łańcuch zakażeń! Dbać o tych, którzy są najmniej odporni na zakażenie. Będzie jeszcze więcej zakażeń!

Po otrzymaniu Zarządzenia Biskupa, „od 26 marca do 11 kwietnia Msze św. będą sprawowane bez udziału wiernych świeckich”, przekazałem wiadomość parafianom. Padały pytania: „jak ksiądz sobie z tym radzi?” Inni pisali: „jesteśmy z wami”. Jeszcze inni: „smutny czas. Tak jeszcze nie było. Musimy być mocni”. Zadzwoniła dawna parafianka i mówi: „wie ksiądz co; dzisiaj przypomniały mi się słowa św. Jana Pawła II: musicie być mocni!”. Tak, wszyscy musimy być mocni.

Właśnie dzisiaj, o godz. 18.00 pierwsza Msza św. „bez ludu”. Przypominam sobie studia teologiczne w Seminarium i łacińskie sformułowanie „Missa sine populo”. Jak to? Msza św. bez ludu?!

Kilkanaście minut przed godz. 18.00, jesteśmy w zamkniętym kościele z ks. Piotrem, który wcześniej powiadomił zamawiających intencje Mszy św., że od dzisiaj „bez ludu”… – powstają pytania (wcześniej takich nie było): zapalać wszystkie światła?, włączać nagłośnienie? jest ktoś do Spowiedzi? Wychodzimy z zakrystii. Dzwonek. W kościele pusto… Pan z Wami. Ks. Piotr odpowiada – i z duchem twoim. Zapowiadam intencje Mszy św.: za Krzysztofa – w 46 rocznicę urodzin, za śp. Elżbietę.

I wtedy, pośród wielu zewnętrznych trosk i myśli, uświadamiam sobie, że przystępujemy do sprawowania bezkrawawej Ofiary Pana naszego Jezusa Chrystusa. Przypominam sobie słowa: musicie być mocni! W tej chwili wzbudzam dodatkowe intencje za parafian, za chorych, słabych, za służbę zdrowia, za rodziny i dzieci, za samotnych, za konających, za zmarłych. Za tych, którzy martwią się czy będą mieli co włożyć do garnka.

Liturgia Słowa – jakże bogata. Księga Wyjścia – wyszli z niewoli egipskiej i szybko zapomnieli, że to Bóg ich wyprowadził. Psalm pełen ufnej prośby – „Pamiętaj o nas i przyjdź nam z pomocą”. Powtarzam – przyjdź nam z pomocą, Panie. I Ewangelia, która znowu nam przypomina, że „tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego; każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne”. Liturgia Eucharystyczna – przeistoczenie. Dzwonki i gong nie dzwonią. Modlitwa za cały Kościół, za żywych i za umarłych. Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie.

Ojcze nasz, który jesteś w niebie. Modlimy się z całym Kościołem. Uwielbiamy Boga i prosimy o chleb powszedni dla nas i dla naszych bliźnich. Komunia święta. Nie ma ludzi, którym możemy podać Ciało Pana Jezusa. Wielu przyjmuje Komunię świętą duchowo, w domu. Dziękczynienie po Komunii świętej, wielbię Ciebie w każdym momencie.

Błogosławieństwo mszalne relikwiami św. Rozalii, naszej patronki. Klękamy z ks. Piotrem przed ołtarzem i wspólnie śpiewamy Święty Boże, Święty Mocny; od powietrza, głodu, ognia i wojny – wybaw nas, Panie. A na zakończenie prosimy św. Rozalię, która powstrzymała zarazę, szerzącą się w Palermo – św. Rozalio ratuj nas, obroń nas w złej godzinie!

Drodzy moi,

Musimy być mocni. Z Panem Jezusem przetrwamy ten trudny czas. W każdej Mszy św. jesteśmy z Wami. Pamiętajcie, że codziennie łączymy się duchowo na Mszach św. rano o 8.00, wieczorem o 18.00. W niedzielę pierwsza Msza św. o 7.30, a kolejne jak zawsze.

Msze św. sprawujemy zgodnie z intencjami przez Was zamówionymi, które ks. Paweł umieszcza w gablocie na zewnątrz kościoła. Gdy ktoś będzie chciał zamówić intencję lub skontaktować się w ważnej sprawie, proszę dzwonić na tel. 883 407 381. Dotyczy to również wezwań do chorych – wiatyk, jak i zgłoszeń pogrzebów.

Droga krzyżowa – ks. Piotr, od jutrzejszego piątku (przy zamkniętym kościele), będzie sprawował Drogę krzyżową dla dzieci o 16.30, ja natomiast Drogę krzyżową dla młodzieży i starszych o 17.30. Łączymy się duchowo. Pamiętajcie – przy dwunastej stacji (kto może) rozważanie na kolanach, jak to zawsze czynimy w kościele „Jezus umiera na krzyżu”.

W niedzielę zaś będziemy (też w zamkniętym kościele) sprawować wszystkie Msze św. o wyznaczonych godzinach – dzwony będą o tym przypominać; natomiast o 17.30 zaśpiewamy – łącząc się z wami duchowo, Gorzkie Żale.

Nic się nie zmienia! Trwamy przy naszym Panu Jezusie Chrystusie. Razem przechodzimy trudne, życiowe doświadczenia. Jedynie, przez krótki czas – Wy w swoich domach, a my z ks. Pawłem i z ks. Piotrem, w kościele.

Zachęcam też do uczestnictwa w rekolekcjach prowadzonych on line przez ks. Glasa pt. „Rekolekcje w godzinie próby” – link na stronie parafii. Musimy być mocni!

I na koniec. Zmieniamy – od dzisiaj, godzinę naszej wspólnej modlitwy wieczornej. Zaczynamy nie o 21.00 ale – łączymy się duchowo z parafiami naszej diecezji i w Polsce o godz. 20.30; Rozważamy tajemnice różańcowe; kończymy zaś Apelem Jasnogórskim o 21.00. Dzwon będzie nas zapraszał o godz. 20.30.

„Ja jestem z wami aż do końca świata”, mówi Pan Jezus. Ufajcie!

ks. Jerzy Chęciński, proboszcz

Szczecinek, 26 marca 2020 r.

***

Skrót

Najważniejsze postanowienie wynikające z zarządzenia w skrócie:

  • Dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. dotyczy wszystkich wiernych diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej oraz inne osoby przebywające na terenie diecezji, i obowiązuje aż do odwołania.
  • Msze św. oraz liturgie Triduum Paschalnego sprawowane będą bez udziału ludu.
  • Poza wyjątkowymi sytuacjami nie będzie możliwa indywidualna spowiedź.
  • Ceremonia pogrzebowa ograniczona jest tylko do stacji przy grobie z udziałem najbliższej rodziny. Msza pogrzebowa zostanie odprawiona po ustaniu epidemii.
  • Decyzje o organizacji uroczystości I Komunii św. zostają odłożone do Wielkanocy.

Niedziela
7.30
9.00
11.00 – dzieci
12.30 – suma

16.00
18.00

Dzień powszedni
8.00
18.00

Spowiedź – 15 minut przed Mszą św.

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek: 17.00 – 18.00

Nowenna do św. Rozalii
wtorek – 17.30
Nowenna do MB Nieustającej Pomocy
środa – 17.30