do chorego / pogrzeb
tel. 883 407 381

Biuro parafialne
wtorek       16.00 – 17.00
czwartek   16.00 – 17.00
sobota       10.00 – 11.00

tel. 94 732 65 12

Pogrzeb dzieci utraconych

 W sobotę, 17 kwietnia br., odbędzie się w naszym mieście zbiorowy pochówek dzieci utraconych, tzn. dzieci, które urodziły się martwe w wyniku poronień.

Rodzice mają prawo do pochowania ciał swoich dzieci bez względu na czas trwania ciąży. W przypadku, gdy rodzice, z różnych przyczyn, nie podejmują się pochowania dziecka obowiązek ten spoczywa na władzach samorządowych.

W Szczecinku dwunasty pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się w 17 kwietnia. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 12.00 w kościele pw. NNMP. Następnie o godz. 13.00 uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym. Pochówek ma charakter ekumeniczny. W grobowcu pochowano już prochy 228 dzieci. Rocznie w Szpitalu w Szczecinku dochodzi do około 150 poronień.

Zbiorowe pogrzeby dzieci utraconych odbędą się 20, 25 i 27 marca i 17 kwietnia w naszej diecezji. Podczas pogrzebów pochowane zostaną prochy dzieci zmarłych w wyniku poronienia bądź martwego urodzenia na przestrzeni ostatniego półrocza.

W przypadku, gdy z różnych powodów rodzice zrzekają się prawa do pochówku (najczęściej to problemy proceduralne, szok, brak świadomości swoich praw, trudności finansowe), obowiązek ten spada na gminę, gdzie znajduje się szpital z oddziałem ginekologiczno-położniczym. Na mocy uchwał poszczególnych rad miasta, pochówki te odbywają się dwa razy do roku.

W Pile dwunasty pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 20 marca. Pochowanych zostanie 11 dzieci. Msza św. o godz. 11.00 w kościele pw. św. Jana Bosko, a po niej dalsze uroczystości pogrzebowe na cmentarzu przy grobowcu Dzieci Utraconych. Pogrzeby dzieci utraconych w Pile odbywają się na mocy uchwały Rady Miasta z kwietnia 2013 roku. Do tej pory w Pile pochowano ciała 186 dzieci utraconych. W pilskim szpitalu odnotowuje się około 190 poronień rocznie.

 W Koszalinie dwudziesty pierwszy pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 27 marca. Pochowanych zostanie 48 dzieci. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka o godz. 10.00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP (koło katedry), a uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym rozpoczną się o godz. 11.30 w kaplicy. Pochówki dzieci utraconych w Koszalinie odbywają się dwa razy do roku od kwietnia 2011 r. Procedury pochówku udało się opracować dzięki kampanii społecznej „Nasze na zawsze”. Pochowano do tej pory prochy 3564 dzieci.

Również tego dnia w Słupsku odbędzie się kolejny zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych. Pochowanych zostanie 44 dzieci. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 12.00 w kościele mariackim, a po Eucharystii ok. godz. 13.15 odbędą się dalsze uroczystości pogrzebowe na Nowym Cmentarzu przy grobowcu Dzieci Utraconych. W Słupsku do tej pory odbyło się dwanaście pochówków, podczas których w sumie pochowano 683 dzieci.

 Szósty zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się w Wałczu 25 marca w obchodzony w Kościele katolickim Dzień Świętości Życia. Msza św. o godz. 14.30 w kościele pw. św. Mikołaja. Następnie ok. 15.15 dalsze uroczystości pogrzebowe w kaplicy na cmentarzu na Dolnym Mieście (przy ul. Gen. Andersa. Pogrzeb odbywa się na koszt gminy na mocy uchwały Rady Miasta z dnia 22 lutego 2018 roku. Pogrzeb będzie miał charakter ekumeniczny. Obecnie w grobowcu znajdują się prochy 207 dzieci.

Dla rodziców, którzy utracili swoje dziecko, zarówno w wyniku poronienia, jak i w innych okolicznościach (w wypadku, w wyniku choroby, samobójstwa, czy zabójstwa), w Domu Rekolekcyjnym w Skrzatuszu k. Piły przy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w terminie 19-21 listopada odbędą się rekolekcje. W programie konferencje, spotkania z psychologami, modlitwa,  indywidualne rozmowy z księżmi i psychologami.

 

Niedziela
7.30
9.00
11.00 – dzieci
12.30 – suma

16.00
18.00

Dzień powszedni
8.00
18.00

Spowiedź – 15 minut przed Mszą św.

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek: 17.00 – 18.00

Nowenna do św. Rozalii
wtorek – 17.30
Nowenna do MB Nieustającej Pomocy
środa – 17.30