Parafia pw. św. Rozalii w Szczecinku

w Szczecinku

Wszystkich Świętych

Msze św.  7.30  9.00  11.00  12.30  –  18.00

*mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy św.

*o 13.00 – na cmentarzu: nabożeństwo za zmarłych i procesja
Ważna informacja: nie będzie Mszy św. na cmentarzu.

———-

Obchody Uroczystości Wszystkich Świętych
na Cmentarzu Komunalnym w Szczecinku będą miały następujący przebieg. Od godz. 8:00 do 12:00 przy kaplicy cmentarnej odmawiany będzie różaniec połączony z wypominkami za zmarłych. Zachęcamy do udziału w tej modlitwie podczas nawiedzania grobów, nawet na chwilę. Wypominki będą przyjmowane do godz. 11:30 w punkcie przy kaplicy oraz w pobliżu kwatery wojskowej. Ofiary z wypominek przeznaczone są zwyczajowo na potrzeby Bursy w Szczecinku prowadzonej przez Caritas. O godz. 12:00, na zakończenie wypominek, odmówiona zostanie za zmarłych modlitwa Anioł Pański.

1 listopada wszystkich wiernych zapraszamy także na nabożeństwo słowa z procesją przez cmentarz, które rozpocznie się przy kaplicy cmentarnej o godz. 13:00. Ważna informacja: Na cmentarzu w tym dniu nie będzie celebrowana Msza Święta. Wiernych prosimy o wzięcie udziału w Eucharystii w kościołach, zgodnie z porządkiem przewidzianym w poszczególnych parafiach. Przypominamy, że uczestnictwo w Mszy Świętej w Uroczystość Wszystkich Świętych jest dla katolików obowiązkowe.
Informujemy także, że w intencji wszystkich zmarłych poleconych w wypominkach na cmentarzu odprawiona będzie Msza św. w Dzień Zaduszny (2 listopada), w kościele Narodzenia NMP o godz. 9:00. W tym dniu można zyskać odpust za zmarłych nawiedzając kościół.

————–

W tym jednym dniu wspominamy wszystkich zmarłych, których nawet nie znamy, a których czcimy wierząc, że osiągnęli oni Niebo.

Kiedy chrześcijanie wyszli z katakumb w III w., zaczęli przenosić relikwie świętych, którzy zmarli w czasach prześladowań. Przenosili kości zmarłych do nowopowstających bazylik, bo po Edykcie Mediolańskim w 313 r. zaczęto budować wspaniałe bazyliki nie tylko w Rzymie, ale całym Cesarstwie Rzymskim. W tym czasie czczono wszystkich wiernych zmarłych 13 maja. To był jeden dzień, w którym oddawano cześć ludziom, którzy byli blisko Chrystusa i dali świadectwo o Jezusie Chrystusie. Dopiero papież Bonifacy IV w 610 r., kiedy odzyskał świątynie pogańską Panteon w Rzymie, złożył w niej relikwie wielu zmarłych. Od tego czasu zaczęto czcić wszystkich zmarłych męczenników 1 maja. Jest to więc druga bardzo ciekawa data. Papież Grzegorz III w 731 r. przeniósł tę uroczystość na dzień 1 listopada. I tak już pozostało.

Uroczystość Wszystkich Świętych stała się inspiracją dla bardzo bogatej ikonografii. Nawet w wielu naszych kościołach z czasów średniowiecza czy renesansu są obrazy, które przedstawiają bardzo wielu zmarłych, którzy idą w stronę Nieba. Pośrodku takiego obrazu jest Matka Boża i Jezus, który prowadzi tę wielką rzeszę. Są tam również apostołowie i ta niezliczona rzesza męczenników – świadków Jezusa Chrystusa.

Z dniem Wszystkich Świętych związana jest również wielka pobożność ludowa. Wychodzimy wtedy na cmentarze. Jakby już przekraczając ten próg uroczystości Wszystkich Świętych, z kościoła idziemy na cmentarze, żeby modlitwą objąć wszystkich naszych zmarłych. Dzień Wszystkich Świętych przechodzi wtedy w Dzień Zaduszny, czyli w dzień modlitw za zmarłych, którzy leżą na naszych cmentarzach. Zapalamy wtedy lampy, by to światło uroczystości Wszystkich Świętych płonęło ogromną łuną nad naszymi cmentarzami i miastami. Ma to przypominać o blasku świętości i wielkiej światłości, jaka pochodzi od Boga, którą odzwierciedlamy w naszym życiu.

Nasi zmarli cieszą się tą radością Nieba. Natomiast w dniu Zadusznym wspominamy tych, co do których nie mamy pewności. Dlatego przez cały listopad w kościołach księża i wierni wypowiadają ich imiona i w ich intencji odmawiany jest różaniec. Ufamy, że w ten sposób miłosierdzie Boże włączy ich w tę wielką światłość Jezusa Chrystusa.

Ta polska tradycja jest bardzo piękna i bardzo bogata. Trochę podobni pod tym względem są Włosi, a mniej tej tradycji jest w krajach anglosaskich, ale Polacy wszędzie, gdzie są, uczą innych ludzi właśnie tej pobożności, radowania się uroczystością Wszystkich Świętych i potem tej refleksji i zadumy nad grobami. Wpatrywanie się w to wielkie światło, które pochodzi od Chrystusa, które łączy się na wszystkich grobach, jest znakiem nadziei, że w tym dniu Zadusznym wszyscy nasi zmarli dotykają tej tajemnicy wiecznego zbawienia i wiecznego szczęścia.

za ks. prof. Jan Machniak /RIRM